Beverly Afaglo meets top Nigerian filmmakers at AMVCA Nominees Party (photos)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Delectable Ghanaian actress, Beverly Afaglo was in Nigeria for Africa Magic Viewers’ Choice Awards Nominees party where she met top Nigerian film-makers.

The Sidechic Gang actress met the likes of Uzor Osimkpa, Tchidi Chikere among others.

Below are photos:

Beverly Afaglo and Uzor

Beverly Afaglo and Tchidi Chikere

Beverly Afaglo and Tchidi Chikere

Beverly Afaglo

Beverly Afaglo

Beverly Afaglo

Beverly Afaglo

Nominees for the 2018 Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) has already being announced via a televised broadcast on all Africa Magic channels on DStv and GOtv on Saturday, 30 June at 6pm GMT.

The nominees for each category were revealed by popular Ghanaian actress and TV host, Joselyn Dumas and Nigerian comedian and actor, Bovi.

The 2018 AMVCAs is brought to viewers across the continent by Africa Magic in association with MultiChoice Africa and the sponsors, Airtel and Konga.

Speaking on the milestone telecast, Channel Director, Africa Magic, Wangi Mba-Uzoukwu, revealed that close to 3000 entries were received across the continent.

She also said that the judging panel spearheaded by veteran film maker, Debbie Odutayo, painstakingly reviewed each of the entries to arrive at the final shortlist of nominees.

“We are honored to showcase and celebrate the creative industry each year on the platform of the AMVCAs. In the past five years, we have remained steadfast in our commitment to nurture and showcase indigenous talent from across the continent. Join us on Saturday, 30 June as we reveal the nominees for the sixth edition of the Awards”, she said.

Launched in March 2013, the AMVCAs continue to celebrate the contributions of African filmmakers, actors and technicians to the success of the continent’s film and television industry. For the 2018 edition, several awards will be presented in 27 categories, with seven categories open to public voting and 20 being categories to be decided by the AMVCA panel of judges.

The full list of nominees has been published on the Africa Magic website, www.africamagic.tv and social media platforms following the reveal. Viewers can join the conversation using the hashtag #AMVCA2018 and follow @DStv_Ghana and @africamagictv for live tweets.

Below is the full list of nominees for AMVCA 2018:

Best Actor in a comedy

Kalu Ikeagwu- Dr Meekam

IK Ogbonna – Excess Luggage

Blossom Chukwujekwu – The Big Fat Lie

Odunlade Adekola – A Million Baby

OC Ukeje – Potato Potahto

Jimmy Olukoya – Guyn Man

Best Actress in a comedy and TV series

Rita Dominic – Big Fat Lie

Adesua Etomi – 10 days in Sun city

Queen Nwokoye – Excess Luggage

Bimbo Ademoye – Backup Wife

Dakore Akande – Isoken

Nyce Wanueri – Auntie Boss

Best Cinematography Movies/TV series

Tatu – Akpe Ododoru

Idemuza – Dickson Godwin

T-Junction – Lester Millado

The Torture – Rwamusigazi Kyakunzire

Okafor’s Law – Yinka Edward

Alter Ego – Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi

Best Picture Editor

Idemuza – Aloaye Omoake

18 Hours – Mark Maina

Alter Ego – Moses Inwang/Tunde Bakare

Hakkune – Asurf Oluseyi

Hidden – Jibril Mailafia

Best Sound Editor

Tatu – Kolade Morakinyo

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Alter Ego – Zezom Gnawni

Ojukokoro – Dayo Thompson

Hakkunde – James Coon Falcon

Best Soundtrack Movies/TV Series

M0 – Tom Koroluk

Banana Island Ghost – Enyi Omeruah and Funbi Ogunbanwo

Bella – Andrew Ahuura

Tatu – Evelle

Idahosa Trails – Oriri Osayamore

18 Hours – Jacktone Okore

Best Supporting Actor

Saidi Balogun – Banana Island Ghost

Tomiwa Edun – Banana Island Ghost

Falz – New Money

Kunle Idowu – Idahosa Trails

Gabriel Afolayan – Okafor’s Law

Wale Ojo – Betrayal

Best Supporting Actress

Toyin Aimakhu – Tatu

Dorcas Shola Fapson – Banana Island Ghost

Funlola Afofiyebi-Riami  – Tatu

Ebele Okaro – Blackrose

Lydia Forson – Isoken

Emem Inwang – Alter Ego

Best Actress in a Drama/TV Series

Agaba Joan – The Torture

Keira Hewatch – The Witness Box

Miriam Kayode – Children of Mud

Cinderella Sanyu – Bella

Omotola Jalade Ekeinde – Alter Ego

Lilian Echelon – Black Rose

Best Actor in a Drama Series

Wale Ojo – Alter Ego

Kalu Ikeagwu – Benevolence

Rushabiro Raymond – The Torture

Adjetey Anang  – Keteke

Adjetey Anang – Sidechic Gang

Chris Attoh – Esohe

Best Movie West Africa

Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso

Alter Ego – Moses Inwang – Esther Eyibo

Isoken – Jade Osiberu

Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi

Children of Mud – Imoh Umoren

Lotanna – Ifan Micheal

Best Movie East Africa

18 Hours – Phoebe Ruguru

Devil’s Chest – Hassan Mageye

The Forbidden – Kizito Samuel Saviour

Rain – Mathew & Eleanor Nabwiso

Bella – Math Bish

Best Movie Southern Africa

Descent – Awal Abdulfatai

The Road to Sunrise – Shemu Joyah

Salute! – Phillipe Talavera

Jomako Black Democracy – Abraham Kabwe

Nyasaland – Joyce Mhango Chavula

Best Director

Moses Inwang – Alter Ego

Aloaye Omoake – Idemuza

Asurf Oluseyi – Hakkunde

Don Omope – Tatu

Jade Osiberu – Isoken

Mulindwa Richard – The Torture

Shirley Frimpong-Manso – Potato Potahto

Best Overall Movie

Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso

Alter Ego – Moses Inwang

18 Hours – Phoebe Ruguru

Devil’s Chest – Hassan Mageye

Descent – Awal Abdulfatai

The Road to Sunrise – Shemu Joyah

Best TV series

Gina and Friends – Paul Igwe

Professor Johnbull – Tchidi Chikere

Papa Ajasco Reloaded – Wale Adenuga

This Is It – Dolapo Adeleke

Relatives – Tunde Adegbola

Best Art Director

Isoken – Jade Osiberu

Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi

Children of Mud – Imoh Umoren

Lotanna – Ifan Micheal

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Hidden – Jibril Mailafia

Best Documentary

The Flesh Business – Dennis Wanjohi

Nightfall in Lagos – James Amuta

God’s Wives – Bolanle Olukanni

Omidan, Styles Defunct by Ayaworanho3d – Aderemi Davies

Calabar Carnival: What the People Think – Oghenefego Ofili

Best Lighting Designer Movie/TV Series

Tatu – Akpe Ododoru, Tunde Akinniyi

Kada River – Godwin Gata

Hidden – Agbo Kelly

Lotanna – McBaror

Children of Mud – Sunday Olalekan

Best Short Film/Online Video

The Housewife – Jay Franklin Jituboh

Tolu – Nadine Ibrahim

Penance – Micheal Ama Psalmist’ Akinrogunde

Lodgers – Ken Ogunlola

Tanwa, The Child We Wanted – Adenike Adebayo

Best Indigenous Language Movie or TV Series – Hausa

Mansoor – Ali Nuhu

Umar Sanda – Kamal S Alkali

Dadin Kowa Sabon Salo – Arewa24

Uwar Bari – Hamisu Lamido Iyantama

Rashinsani – Tiana Johnson

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Igbo

Bound – Lilian Afegbai

Ofuobi – Victor Oyke

Uwa Na Eme Nyughari – Tiana Johnson

Oge Nkem – Tiana Oboyi Johnson

Ego Malaysia – Iyooh James Chidozie

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Yoruba

Alakiti – Abiodun Jimoh, Jumoke Odetola

Adaba – Adebayo Salami

Etiko Onigedu – Femi Adebayo

Egun Iran Kinni – Oyindamola Awotidebe

Ogun Sengese – Ibironke Ojo

Best Costume Designer Movie or TV Series

Tatu – Yolanda Okereke

Isoken – Jade Osiberu

Potato Potahto – Christie Brown

Hakkunde – Joan Gbefwi

The Bridge – Ngozi Obasi and James Bessinone

Best Make Up Artist Movie/TV Series

Tatu – Thelma Ozy Smith, Hakeem Effect Onilogbo

Ojukokoro – Sandra Oyiana

What Lies Within – Cynthia Ububa

Disguise – Hakeem Effect

Lotanna – Nnenna Emekalam

Best Writer Movie/TV Series

Idemuza – Alaoye Omoake

Soul Tie – Kehinde Joseph

Idahosa Trails – Stanlee Ohikhuare

18 Hours – Njue Kevin

The Torture – Mulindwa Richard

Alter Ego – Patrick Nnamani/Koye O/Moses Inwang

Hakkunde – Tomi Adesina

Set to hold on September 1, the 2018 AMVCA will also be broadcast LIVE on all Africa Magic channels.

Facebook Comments
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.